Jednofunkcyjne pochodne węglowodorów – alkohole

Kurs prezentuje wiadomości dotyczące budowy, podziału, nazewnictwa oraz otrzymywania alkoholi. Omówione zostaną właściwości fizyczne i chemiczne jednofunkcyjnych pochodnych węglowodorów.

• uporządkowanie i poszerzenie wiedzy na temat alkoholi – ich budowy, podziału, nazewnictwa oraz otrzymywania
  • wskazanie obecności alkoholi w życiu codziennym człowieka

• Budowa alkoholi
  • Podział alkoholi
  • Nazewnictwo alkoholi
  • Model cząsteczki propanolu
  • Model cząsteczki 2-metylopropan-2-olu
  • Otrzymywanie alkoholi
  • Właściwości fizyczne alkoholi
    • Właściwości chemiczne alkoholu etylowego
  • Model cząsteczki 1,2-etanodiolu

Celem kursu jest uporządkowanie i poszerzenie wiedzy uczestników na temat ważnej grupy związków organicznych oraz zwrócenie ich uwagi na obecność tych związków w życiu codziennym człowieka. Podczas kursu omówione zostaną alkohole. Uczestnicy zapoznają się z wiadomościami na temat ich budowy, podziału, nazewnictwa oraz ich otrzymywania. Omówione zostaną właściwości fizyczne i chemiczne alkoholi. Uczniowie dowiedzą się jakie zastosowanie mają alkohole monohydroksylowepolihydroksylowe, a także poznają właściwości fenoli.

Węglowodory – alkany

Kurs prezentuje informacje na temat węglowodorów łańcuchowych nasyconych – alkanów.

Węglowodory – alkeny

Przedstawienie węglowodorów łańcuchowych nienasyconych – alkenów. Prezentacja ich budowy, nazewnictwa oraz właściwości fizycznych i chemicznych.

Węglowodory – alkiny

Celem kursu jest uporządkowanie i poszerzenie wiedzy uczestników na temat alkinów.

Jednofunkcyjne pochodne węglowodorów – aldehydy

Omówienie procesu otrzymywania aldehydów, ich właściwości fizyczne i chemiczne.

Jednofunkcyjne pochodne węglowodorów – ketony

Kurs przekazuje wiedzę na temat ketonów – ważnej grupy związków organicznych.

Organizm człowieka

Celem kursu jest przekazanie uczestnikom wiedzy z zakresu funkcjonowania i budowy układu pokarmowego człowieka oraz składników pokarmowych i ich wpływu na prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu.