Wpływ systemów wykrywania włamań na bezpieczeństwo informatyczne instytucji

Kurs przedstawia podstawowe pojęcia i definicje związane z bezpieczeństwem informatycznym. Ukazuje również współczesne zagrożenia bezpieczeństwa i przykłady ataków na systemy informatyczne.

• zapoznanie z podstawową wiedzą z zakresu bezpieczeństwa informatycznego
  • wskazanie roli bezpieczeństwa w odniesieniu do roli systemów informatycznych
  • omówienie współczesnych zagrożeń bezpieczeństwa i przykładów ataków na systemy informatyczne

• Krótka charakterystyka systemów wykrywania włamań
  • System wykrywania włamań SNORT
    • Monitor pakietów
    • Blok preprocesora
    • Mechanizm detekcji włamań
    • Konfiguracja i uruchomienie systemu SNORT
    • Koncepcje rozwojowe systemu SNORT
  • Warsztaty. Praktyczna realizacja ćwiczeń

Na wykładzie zostaną przedstawione podstawowe pojęcia i definicje związane z bezpieczeństwem informatycznym. Bezpieczeństwo jest elementem szerszego kontekstu, nazywanego wiarygodnością systemu informatycznego, dlatego na tle podstawowych atrybutów informacji związanych z systemem przedstawione i omówione zostaną dodatkowe atrybuty wiarygodności. Przedstawione zostanie znaczenie bezpieczeństwa w odniesieniu do roli systemów informatycznych, trudności związanych ze skonstruowaniem i eksploatacją systemu spełniającego wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa oraz elementarnego konfliktu interesów występującego pomiędzy użytecznością systemu a ryzykiem związanym z jego wykorzystaniem. Przedstawione zostaną również współczesne zagrożenia bezpieczeństwa i przykłady ataków na systemy informatyczne.

Omówione będą też następujące kwestie:

• Ataki i zagrożenia przypadkowe lub powstałe w efekcie celowego działania;
  • Ataki i zagrożenia mogące wynikać z nieświadomości lub naiwności użytkownika lub motywowane chęcią zysku czy odwetu;
  • Ataki i zagrożenia mogące pochodzić z zewnątrz systemu lub od jego środka.

Większość działań skierowanych w efekcie przeciwko bezpieczeństwu komputerowemu jest w świetle aktualnego prawa traktowana jako przestępstwa. Praktycznie wszystkie przypadki naruszające bezpieczeństwo wyczerpują znamiona przestępstw określonych w obowiązującym prawie. Dlatego w trakcie wykładu poruszone zostaną również aspekty prawne. Przedstawione zostaną komponenty systemu informatycznego w kontekście bezpieczeństwa (stanowisko komputerowe i infrastruktura sieciowa, system operacyjny i usługi narzędziowe, aplikacje użytkowe) oraz wskazówki do projektowania systemów zabezpieczeń. Omówione zostaną problemy bezpieczeństwa sieci komputerowych w warstwie sieciowej i transportowej. Na tej podbudowie scharakteryzowane zostaną przywołane w temacie systemy wykrywania włamań IDS/IPS, których zadaniem jest identyfikacja i reagowanie na nieautoryzowaną działalność skierowaną przeciwko chronionym zasobom sieciowym. Charakterystyka dotyczyć będzie trzech głównych systemów IDS (HIDS, NIDS, NNIDS).

Dr inż. Różanowski Krzysztof jest wykładowcą w Warszawskiej Wyższej Szkole Informatyki oraz pełni funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Badań i Informacji Naukowej w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej.

Bezpieczeństwo systemów informatycznych

Dlaczego możemy czuć się bezpieczni w sieci, czyli o szyfrowaniu informacji

Kurs jest wprowadzeniem do kryptografii, ze szczególnym uwzględnieniem kryptografii komputerowej. Materiał prezentuje metody szyfrowania, którymi posługiwano się kiedyś, a które są wykorzystywane jeszcze dzisiaj.

Bezpieczeństwo systemów informatycznych

Miękkie aspekty bezpieczeństwa w internecie

Kursu ma na celu przekazanie uczestnikom wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w internecie. Omówione zostaną m.in. zagrożenia dla haseł dostępu, cechy dobrego hasła oraz źródła złośliwego oprogramowania.

VPN – bezpieczne przeglądanie internetu

Kurs dotyczy praktycznych aspektów konfiguracji sieci prywatnych. Dowiedz się, czym jest VPN, jak go poprawnie skonfigurować i kto może korzystać z tego zabezpieczenia.

Zagrożenia w sieci

Kurs przybliża zjawisko cyberzagrożeń, na które jesteśmy narażeni w internecie. Dowiedz się, jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci i radzić sobie ze skutkami zainfekowania urządzeń czy wyciekiem prywatnych danych.