Letnia Akademia OSE 2021

Szkoła podstawowa, Szkoła ponadpodstawowa, Nauczyciele

Wakacje to czas odpoczynku od nauki w szkolnych ławkach. W lipcu i sierpniu chcemy pokazać, że świat wiedzy można zgłębiać w dowolnym miejscu – w górach, nad morzem, w ogrodzie czy lesie. Zapraszamy do udziału w Letniej Akademii OSE, w której przybliżymy ciekawe informacje dotyczące sztucznej inteligencji i programowania.

Czego się nauczysz

• przybliżenie podstawowych informacji dotyczących sztucznej inteligencji, m.in. jej historii i zastosowań
  • przygotowanie do rozpoczęcia wakacyjnej przygody z programowaniem

Program kursu

• Tydzień 1
    • Czym jest sztuczna inteligencja? (próba definicji)
    • Wakacyjna przygoda z programowaniem – czas start! (algorytm, programowanie, język programowania)
  • Tydzień 2
    • Skąd się wzięła sztuczna inteligencja? (Alan Turing, maszyna szyfrująca Enigma)
    • Nie taki duszek straszny (duszek, scena w Scratchu – definicje)
  • Tydzień 3
    • Sztuczna czy ludzka inteligencja (test Turinga, pokój chiński i chatbota Eugene Goostman)
    • Tworzę własny program cz. 1 (konstrukcje warunkowe, pętle)
  • Tydzień 4
    • Sztuczna inteligencja wokół nas (pojazdy autonomiczne, systemy rekomendujące, przetwarzanie obrazów i wideo)
    • Tworzę własny program cz. 2 (zmienne, funkcje)
  • Tydzień 5
    • Uczenie maszynowe (zastosowanie machine learning)
    • Ups, błąd! (bug, debugowanie)
  • Tydzień 6
    • Uczenie maszynowe (typy machine learning)
    • Programowanie w Pythonie (podstawowe informacje)
  • Tydzień 7
    • Krótka historia sieci neuronowych (co neuron ma wspólnego ze sztuczną inteligencją?)
    • HTML, CSS i Java Script, czyli jak działają strony internetowe cz. 1 (podstawowe informacje)
  • Tydzień 8
    • Świat big data (skąd się biorą dane i czy dane są informacją?)
    • HTML, CSS i Java Script, czyli jak działają strony internetowe cz. 2 (podstawowe informacje)
  • Tydzień 9
    • Czy roboty mają prawa? (robot jako osoba... elektroniczna)
    • Programowanie obiektowe i współbieżne (podstawowe informacje)

Opis kursu

Letnia Akademia OSE to jednocześnie kurs, jak i seria tekstów w aktualnościach na platformie. Dwa razy w tygodniu przez całe wakacje będziemy publikować krótkie pigułki wiedzy: we wtorek z zakresu sztucznej inteligencji, a w czwartek – programowania. Co czwartek ukażą się one tutaj, jako skrypty w elementach składowych kursu.

Na zakończenie wakacji, już 31 sierpnia, uruchomiony zostanie także test dla uczestników Letniej Akademii – wszystkich zainteresowanych: uczniów, nauczycieli, rodziców. Po jego poprawnym rozwiązaniu będzie można pobrać certyfikat ukończenia Letniej Akademii OSE!

Zachęcamy do odwiedzania nas co tydzień. Wszystkie bieżące informacje będziemy publikować tutaj, ale też w aktualnościach i na stronie OSE – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna na Facebooku. Udanych wakacji z Letnią Akademią OSE!

Informacje o kursie

Letnia Akademia OSE 2021