Szkoła podstawowa, Nauczyciele

Kurs dotyczy poszanowania prywatności innych osób oraz etykiety zachowań podczas rozmów przez komórkę.

Czego się nauczysz

• zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z internetu
  • omówienie zasad netykiety

Opis kursu

Kurs przedstawia przygody Bacy, Gajowego, Janka oraz grupy owiec. Jeden z bohaterów odbiera cudze telefony oraz czyta wiadomości wysyłane do innych osób. Uczestnicy kursu przekonają się, że pod pojęciem netykiety kryje się nie tylko kulturalne zachowanie w sieci, ale również rozważne korzystanie z urządzeń cyfrowych, tj. smartfonów, w codziennym życiu. Powinniśmy odbierać tylko własne telefony i czytać swoje wiadomości. Kurs zwraca uwagę na prawo każdej osoby do prywatności.

„Owce w sieci” to seria popularnych kreskówek stworzona przez słowackie Centrum Programu Safer Internet – eSlovensko. Produkcja została kilkakrotnie nagrodzona i przetłumaczona na wiele języków. Polską adaptację kreskówek przygotowało Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. „Owce w sieci” w polskiej wersji językowej dostępne są na stronach: www.sheeplive.eu oraz www.saferinternet.pl.

Podobne kursy

Cyberprzemoc – twórca w sieci

Szkoła ponadpodstawowa, Nauczyciele

Kurs porusza zagadnienia cyberprzemocy. Dowiedz się, jak radzić sobie z falą hejtu w internecie.

Cyberprzemoc – prześmiewcze serwisy internetowe

Szkoła podstawowa, Szkoła ponadpodstawowa, Nauczyciele

Kurs porusza zagadnienia cyberprzemocy. Dowiedz się, jak zgłaszać naruszenia do moderacji oraz korzystać z „prawa do zapomnienia”.

Cyberprzemoc w grach internetowych

Szkoła podstawowa, Szkoła ponadpodstawowa, Nauczyciele

Kurs dotyczy cyberprzemocy w grach internetowych i jej wpływu na inne sfery życia. Dowiedz się, dlaczego gry wyzwalają w graczach duże emocje i sprawdź, jakie pozytywne zachowania promowane są w grach.

Cyberprzemoc – anonimowość w sieci

Szkoła podstawowa, Szkoła ponadpodstawowa, Nauczyciele

Kurs omawia zagadnienia związane z cyberprzemocą. Na podstawie omówionych przykładów uczestnicy dowiedzą się, jak reagować na poszczególne niebezpieczeństwa, które mogą mieć miejsce w sieci.

Cyberbezpieczeństwo

Cyberprzemoc – kompromitujące nagranie w sieci

Szkoła podstawowa, Szkoła ponadpodstawowa, Nauczyciele

Kurs porusza problematykę cyberprzemocy i sposobów reagowania na kompromitujące nagrania w sieci. Sprawdź, jak szkoła i klasa może reagować na cyberprzemoc występującą w ich środowisku i jak zgłosić do moderacji niestosowny film opublikowany na YouTubie.

Przygody Plika i Foldera w sieci

Szkoła podstawowa, Nauczyciele

Plik i Folder to fikcyjne postaci wprowadzające dzieci w wirtualny świat – tłumaczą jego podstawowe pojęcia, ostrzegają przez czyhającymi w nim zagrożeniami oraz uczą, jak postępować w trudnych sieciowych sytuacjach.

Plik i Folder – odkrywcy internetu

Szkoła podstawowa, Nauczyciele

Kurs „Plik i Folder – odkrywcy internetu” porusza problem nadmiernego korzystania z sieci, cyberprzemocy oraz uczy krytycznego podejścia do informacji znalezionych w internecie.

Owce w sieci – Bez kożuszka

Szkoła podstawowa, Nauczyciele

Kurs dotyczy zagrożeń związanych z publikacją kompromitujących zdjęć i nagrań w internecie.

Owce w sieci – Papla

Szkoła podstawowa, Nauczyciele

Kurs porusza tematykę wyłudzania danych osobistych i informacji majątkowych – tzw. phishingu.

Owce w sieci – Dziewięćdziesiąt dziewięć

Szkoła podstawowa, Nauczyciele

Kurs przybliża problem rozsyłania internetowych „łańcuszków szczęścia” oraz zawiera wskazówki, jak na nie reagować.

Owce w sieci – Białe owce

Szkoła podstawowa, Nauczyciele

Kurs przedstawia przypadek rozpowszechniania fałszywych informacji (fake news) oraz daje wskazówki, jak radzić sobie ze zjawiskiem dezinformacji.

Owce w sieci – Koszyk z zakupami

Szkoła podstawowa, Nauczyciele

Kurs dotyczy zagrożeń związanych z dokonywaniem przez dzieci zakupów w sklepach internetowych.

Owce w sieci – Fajerwerki

Szkoła podstawowa, Nauczyciele

Kurs opowiada o lekkomyślnym postępowaniu pod wpływem treści zamieszczonych w internecie oraz konieczności weryfikacji publikowanych informacji.

Owce w sieci – Bekanie

Szkoła podstawowa, Nauczyciele

Kurs pokazuje, że internet zawsze pamięta błędy z przeszłości.

Owce w sieci – Bal maskowy

Szkoła podstawowa, Nauczyciele

Kurs dotyczy zagrożeń, które wynikają z lekkomyślnego korzystania z internetu, związanych z nawiązywaniem kontaktów online.

Owce w sieci – Zabawa w śnieżki

Szkoła podstawowa, Nauczyciele

Kurs dotyczy happy slappingu, czyli filmowania scen przedstawiających atak na ofiarę i poniżanie jej oraz późniejszego umieszczenia nagrania w internecie.

Owce w sieci – Głupek

Szkoła podstawowa, Nauczyciele

Kurs porusza temat agresji w internecie, tzw. cyberbullyingu.

Owce w sieci – Tysiąc przyjaciół

Szkoła podstawowa, Nauczyciele

Kurs opisuje wady i zalety wirtualnych przyjaźni.

Owce w sieci – Nie tańcz z wilkami

Szkoła podstawowa, Nauczyciele

Kurs dotyczy niewłaściwego wykorzystywania fotografii i nagrań wideo.

Owce w sieci – Mała miss

Szkoła podstawowa, Nauczyciele

Kurs porusza problem niebezpiecznych stron internetowych, które zawierają „przepisy na urodę”.

Owce w sieci – Zamęt w głowach

Szkoła podstawowa, Nauczyciele

Kurs dotyczy problemu uzależnia od gier komputerowych oraz jego konsekwencji.

Owce w sieci – Zemsta

Szkoła podstawowa, Nauczyciele

Kurs dotyczy prześladowania w internecie – cyberstalkingu.

Owce w sieci – Tajemniczy przyjaciel

Szkoła podstawowa, Nauczyciele

Kurs dotyczy tzw. groomingu, czyli uwodzenia dzieci przez internet.

Informacje o kursie