Szachy

Kurs podstawowy nauki gry w szachy – część 2

Szkoła podstawowa, Szkoła ponadpodstawowa, Nauczyciele

Kolejna – druga – część kursu przeznaczonego dla osób rozpoczynających przygodę z szachami. Uczestnik dowie się, czym jest szach, mat i pat, a także pozna zasady bicia i roszad, które będą niezbędne do dalszej nauki.

• Dowiesz się, czym jest szach i jak się przed nim bronić
  • Poznasz zasady matowania, w tym matowania hetmanem i dwoma wieżami
  • Nauczysz się, które figury można zbić
  • Zapoznasz się z zasadami roszad
  • Dowiesz się, czym jest debiut szachowy
  • Poznasz tempa gry w szachach i dowiesz się, na czym polega gra z zegarem

• Szach
    • Czym jest szach
    • Metody obrony przed szachem
    • Czy szach jest groźny
  • Mat
    • Co to jest mat
    • Które figury mogą zamatować
    • Dlaczego mat kończy partię
  • Bicie
    • Czym jest bicie
    • Co można, a czego nie można zbić
    • Czym różni się zdobycie materiału od wymiany
  • Bicie w przelocie
    • Co to jest bicie en passant
    • Kiedy można zbić w przelocie
    • Która bierka wykonuje takie posunięcie
  • Roszada
    • Czym jest roszada
    • Jakie figury wykonują roszadę
    • Jakie są warunki prawidłowego roszowania
  • Remis
    • Sytuacje remisowe
    • Czym jest pat
    • Co to jest powtórzenie posunięć
  • Matowanie hetmanem
    • Jak ustawiać hetmana
    • Które figury są potrzebne do zamatowania
    • Co to jest opozycja króli
  • Matowanie dwoma wieżami
    • Gdzie zagonić króla przeciwnika, aby go zamatować
    • Czym są "schodki" w szachach
    • Jak należy współpracować wieżami
  • Jak zacząć partię szachową
    • Jakie są zasady wprowadzania figur do gry
    • Czym jest debiut szachowy
    • Dlaczego wyprowadzamy figury do centrum
  • Zegar szachowy, gra z zegarem
    • Czym jest zegar szachowy
    • Do czego służy w trakcie partii
    • Jakie są tempa gry w szachach

Druga część „Kursu podstawowego nauki gry w szachy” pozwala rozwinąć umiejętności zdobyte w części pierwszej. Użytkownik pozna bardziej zaawansowane zasady królewskiej gry: nauczy się bicia, matowania, obrony przed szachem i wykonywania roszad, dowie się też, czym jest pat i debiut szachowy oraz do czego w szachach służy zegar.

Kurs składać się będzie z 10 lekcji, które zawierają nie tylko wiadomości teoretyczne, ale także diagramy przedstawiające starannie dobrane pozycje szkoleniowe. Do udziału w nim zapraszamy uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, nauczycieli, rodziców i wszystkich użytkowników platformy OSE IT Szkoła.

Ukończenie kursu pozwoli zdobyć kolejne umiejętności przydatne do późniejszych, samodzielnych rozgrywek. Podstawowe motywy taktyczne i metody obrony przed atakami przeciwnika, czyli pozostałe zagadnienia niezbędne dla wszystkich amatorów gry w szachy, będą tematem trzeciej części kursu szachowego, którą udostępnimy już niebawem.

Tym, którzy dopiero rozpoczynają naukę gry w szachy, polecamy „Kurs podstawowy nauki gry w szachy – część 1”, gdzie można znaleźć omówienie podstawowych zasad królewskiej gry.

Trenerzy:

GM Paweł Czarnota – arcymistrz, trener kadry narodowej juniorów, II trener kadry narodowej kobiet. Występował z reprezentacją Polski na Olimpiadzie Szachowej w Turynie w 2006 roku, Mistrz Europy Juniorów. Od ponad 15 lat prowadzi wykłady szachowe w Polsce i na świecie.

GM Daniel Sadzikowski – współpracował z najlepszymi szachistami w Polsce i jest jednym z najbardziej znanych teoretyków debiutowych. Posiada tytuł arcymistrza, jest multimedalistą Mistrzostw Polski, Europy i Świata. Były trener Kadry Narodowej seniorów i juniorów.

IM  Miłosz Szpar – mistrz międzynarodowy, youtuber szachowy, trener i wykładowca szachowy. Medalista Mistrzostw Polski Juniorów.

FM Kacper Polok – najbardziej doświadczony komentator szachowy w Polsce. Mistrz Fide, instruktor szachowy z bardzo praktycznym podejściem do treningu i gry w szachy.

Kurs podstawowy nauki gry w szachy – część 2

Szkoła podstawowa, Szkoła ponadpodstawowa, Nauczyciele