Szachy

Kurs podstawowy nauki gry w szachy – część 3

Szkoła podstawowa, Szkoła ponadpodstawowa, Nauczyciele

Ostatnia część kursu przeznaczonego dla osób rozpoczynających przygodę z szachami. Uczestnicy nauczą się wykorzystywać w praktyce zdobytą wcześniej wiedzę oraz poznają motywy taktyczne, które pozwolą im skutecznie rywalizować z przeciwnikami podczas szachowych partii.

• Dowiesz się, na czym polegają kolejne etapy gry szachowej (debiut, gra środkowa, końcówka)
  • Poznasz podstawy taktyki
  • Dowiesz się, czym są poszczególne motywy taktyczne
  • Nauczysz się, na czym polegają różne formy ataku i jak się przed nimi bronić
  • Poznasz historię szachów, nadawane tytuły szachowe i polskich arcymistrzów

• Etapy gry szachowej
    • Debiut szachowy
    • Gra środkowa
    • Końcówka
  • Podstawy taktyki
    • Czym są: taktyka, motyw taktyczny i kombinacja
    • Mat w jednym posunięciu (hetmanem, wieżą)
    • Mat w jednym posunięciu (gońcem, skoczkiem, pionem)
  • Podwójne uderzenie
    • Na czym polegają widełki
    • Widełki ciężkimi figurami
    • Widełki lekkimi figurami
  • Związanie
    • Na czym polega związanie
    • Które figury mogą związać
    • Taktyczne wykorzystanie związania (hetman, wieża, goniec)
  • Podwójny szach
    • Co to jest podwójny szach
    • Jak się przed nim bronić
    • Wykorzystanie w ataku
  • Atak z odsłony
    • Na czym polega atak z odsłony
    • Które figury mogą zaatakować z odsłony
    • Przykłady wykorzystania ataku z odsłony
  • Rentgen/Rożen
    • Czym jest rentgen
    • Jakie figury mogą stosować ten atak
    • Przykłady z praktyki
  • Obrona
    • Przed czym należy się bronić
    • Jak należy się bronić
    • Przykłady skutecznej obrony
  • Kontratak
    • Czym jest kontratak
    • Kiedy i dlaczego go stosujemy
    • Przykłady z partii szachowych
  • Historia szachów
    • Mistrzowie Świata w szachach
    • Tytuły szachowe
    • Arcymistrzowie w Polsce

Trzecia część „Kursu podstawowego nauki gry w szachy” jest doskonałym uzupełnieniem materiałów zawartych w części pierwszej i drugiej. Tym razem uczestnicy zapoznają się z metodami obrony przed atakiem przeciwnika i nauczą się skutecznie odpierać groźby, przechodząc niejednokrotnie do kontrataku.

Kurs omawia kolejne etapy gry szachowej (debiut, gra środkowa, końcówka) oraz motywy taktyczne przydatne do późniejszych, samodzielnych rozgrywek. Kurs składa się z 10 lekcji, zawierających nie tylko wiadomości teoretyczne, ale także diagramy przedstawiające starannie dobrane pozycje szkoleniowe. Do udziału w kursie zapraszamy uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, nauczycieli, rodziców i wszystkich użytkowników platformy OSE IT Szkoła.

Tym, którzy dopiero rozpoczynają naukę gry w szachy, polecamy „Kurs podstawowy nauki gry w szachy – część 1” oraz „Kurs podstawowy nauki gry w szachy – część 2”, gdzie można znaleźć omówienie podstawowych zasad królewskiej gry.

Trenerzy:

GM Paweł Czarnota – arcymistrz, trener kadry narodowej juniorów, II trener kadry narodowej kobiet. Występował z reprezentacją Polski na Olimpiadzie Szachowej w Turynie w 2006 roku, Mistrz Europy Juniorów. Od ponad 15 lat prowadzi wykłady szachowe w Polsce i na świecie.

GM Daniel Sadzikowski – współpracował z najlepszymi szachistami w Polsce i jest jednym z najbardziej znanych teoretyków debiutowych. Posiada tytuł arcymistrza, jest multimedalistą Mistrzostw Polski, Europy i Świata. Były trener Kadry Narodowej seniorów i juniorów.

IM  Miłosz Szpar – mistrz międzynarodowy, youtuber szachowy, trener i wykładowca szachowy. Medalista Mistrzostw Polski Juniorów.

FM Kacper Polok – najbardziej doświadczony komentator szachowy w Polsce. Mistrz Fide, instruktor szachowy z bardzo praktycznym podejściem do treningu i gry w szachy.

Kurs podstawowy nauki gry w szachy – część 3

Szkoła podstawowa, Szkoła ponadpodstawowa, Nauczyciele