Cyfrowa higiena

FOMOwscy i JOMOwscy. Odcinek 1 – Zły sen

Szkoła podstawowa, Nauczyciele

Internet i urządzenia cyfrowe to świetne narzędzia. Ale jak nie wpaść w cyberpułapki i zachować właściwy balans pomiędzy czasem spędzanym online i offline? W pierwszym odcinku e-kursu poznasz rodzinę Fomowskich i Jomowskich, a także dowiesz się, jak rozsądnie korzystać z internetu oraz czerpać radość z bycia w sieci i poza nią.

Czego się nauczysz

• dowiesz się więcej o swoich cyfrowych nawykach;
  • poznasz zasady korzystania z sieci i urządzeń cyfrowych, co pomoże Ci zadbać o cyfrową higienę;
  • zrozumiesz, czym jest FOMO (ang. Fear of Missing Out) – lęk przed odłączeniem;
  • zapoznasz się z nowym, zyskującym popularność trendem: JOMO (ang. Joy of Missing Out), który pozwala czerpać radość ze świadomego odłączenia się od internetu.

Program kursu

• Cyfrowe nawyki dwóch rodzin: Fomowskich i Jomowskich
  • Test – do której rodziny: Fomowskich czy Jomowskich jest Ci bliżej?
  • Zasady, które warto wdrożyć, by zadbać o balans online–offline

Opis kursu

Z okazji roku cyfrowej higieny przygotowaliśmy materiały, które pomogą Wam zrozumieć, jak ważne jest odnalezienie cyfrowej równowagi pomiędzy aktywnościami w sieci i poza nią.

Zapraszamy starszych uczniów szkoły podstawowej, nauczycieli i rodziców do świata dwóch rodzin –  Fomowskich i Jomowskich. Przekonacie się, że ich członkowie mierzą się z takimi samymi cyfrowymi wyzwaniami, jak wszyscy. Każdego dnia korzystają z internetu i starają się nadążać za najnowszymi technologiami, ale ich nie nadużywać. Szukają balansu między światem online i offline, czerpiąc radość z bycia w obu tych rzeczywistościach. Mają dużą wiedzę na temat zagrożeń, z jakimi można spotkać się w cyfrowym świecie, ale też wpadają w cyberpułapki.

Dzięki kursowi zrozumiecie, jak ważne jest dbanie o swoją cyfrową higienę, czyli bezpieczeństwo w sieci i kształtowanie pozytywnych nawyków cyfrowych. Dowiecie się też więcej o własnych przyzwyczajeniach związanych z korzystaniem z nowych technologii i będziecie mieli okazję zmienić je na lepsze.

W ramach każdego kursu, podzielonego na odcinki, udostępniamy komiks, w którym przedstawiamy cyfrowe perypetie rodzin Fomowskich i Jomowskich. Dla nauczycieli przygotowaliśmy też pomoc edukacyjną – scenariusz lekcji dla uczniów w wieku 13–15 lat, poruszający konkretne zagadnienia dotyczące cyfrowej higieny.

Informacje o kursie

FOMOwscy i JOMOwscy. Odcinek 1 – Zły sen