Szkoła podstawowa, Nauczyciele

W czwartym odcinku kursu FOMOwscy i JOMOwscy dowiadują się, że wszystkie nasze działania w internecie zostawiają po sobie ślad – cyfrowy ślad. Przekonajcie się, dlaczego warto go ograniczać, i poznajcie sposoby na zadbanie o swój wizerunek online!

• dowiesz się, czym jest cyfrowy ślad;

• nauczysz się, jak ograniczać informacje na swój temat pozostawiane online;

• poznasz skutki nadmiernego publikowania swoich zdjęć i innych treści na swój temat w internecie;

• zrozumiesz, że wizerunek online jest tak samo ważny jak ten w świecie offline.

• Cyfrowy ślad, czyli w internecie nic nie ginie
  • Sposoby ochrony własnego wizerunku w sieci
  • Publikować czy nie publikować – oto jest pytanie

Zapraszamy starszych uczniów szkoły podstawowej, nauczycieli i rodziców do świata dwóch rodzin – Fomowskich i Jomowskich. Przekonacie się, że ich członkowie mierzą się z takimi samymi cyfrowymi wyzwaniami, jak wszyscy. Każdego dnia korzystają z internetu i starają się nadążać za najnowszymi technologiami, ale ich nie nadużywać. Szukają balansu między światem online i offline, czerpiąc radość z bycia w obu tych rzeczywistościach. Mają dużą wiedzę na temat zagrożeń, z jakimi można spotkać się w cyfrowym świecie, ale też wpadają w cyberpułapki.

Czwarty odcinek kursu to solidna dawka wiedzy na temat cyfrowego śladu, czyli wszystkich informacji na nasz temat, jakie udostępniamy podczas każdego kliknięcia w sieci. Razem z naszymi bohaterami przekonacie się, że to prawdziwa kopalnia wiedzy, która może wpaść w niepowołane ręce... Jak aktywność podejmowana online wpływa na nasz cyfrowy ślad i e-wizerunek? Jakich informacji na swój temat nie publikować w internecie? Odpowiedzi na te i inne pytania szukajcie w naszym kursie i dołączonych do niego materiałach!

FOMOwscy i JOMOwscy. Odcinek 1 – Zły sen

Szkoła podstawowa, Nauczyciele

Internet i urządzenia cyfrowe to świetne narzędzia. Ale jak nie wpaść w cyberpułapki i zachować właściwy balans pomiędzy czasem spędzanym online i offline? W pierwszym odcinku e-kursu poznasz rodzinę Fomowskich i Jomowskich, a także dowiesz się, jak rozsądnie korzystać z internetu oraz czerpać radość z bycia w sieci i poza nią.

FOMOwscy i JOMOwscy. Odcinek 2 – Nowy gracz na rynku social mediów

Szkoła podstawowa, Nauczyciele

Z okazji roku cyfrowej higieny przygotowaliśmy materiały, które pomogą Wam zrozumieć, jak ważne jest odnalezienie cyfrowej równowagi pomiędzy aktywnościami w sieci i poza nią.

Cyfrowa higiena

FOMOwscy i JOMOwscy. Odcinek 3 – Media społecznościowe – (nie)znajomy i cyberkłopoty

Szkoła podstawowa, Nauczyciele

W trzecim odcinku e-kursu nasi bohaterowie przekonają się, że korzystanie z mediów społecznościowych może wiązać się z różnymi zagrożeniami. Bywa, że internetowe znajomości sprowadzają na nas poważne kłopoty. Jakie?

FOMOwscy i JOMOwscy. Odcinek 5 – Gra o dobre samopoczucie

Szkoła podstawowa, Nauczyciele

W piątym odcinku e-kursu dzieci FOMOwskich i JOMOwskich poznają zaskakujące fakty z przeszłości swoich bliskich. Jak się okazuje, świat rozgrywek online potrafi wciągnąć bez reszty nie tylko najmłodszych. Jakie skutki może przynieść nadmierne granie?