VPN – bezpieczne przeglądanie internetu

Kurs dotyczy praktycznych aspektów konfiguracji sieci prywatnych. Dowiedz się, czym jest VPN, jak go poprawnie skonfigurować i kto może korzystać z tego zabezpieczenia.

• poszerzenie wiedzy o wirtualnych sieciach prywatnych: czym jest i do czego służy VPN, gdzie jest stosowany i na czym krok po kroku polega jego prawidłowa konfiguracja
  • zapoznanie z praktycznymi aspektami konfiguracji VPN

• Instalacja i konfiguracja OpenVPN (Windows i Android)
  • Instalacja i konfiguracja serwera PPTP

Tematyka kursu dotyczy praktycznych aspektów konfiguracji wirtualnych sieci prywatnych. VPN to wirtualna sieć, w której połączenie jest zabezpieczone szyfrowanym „tunelem”. Stosowany jest on na przykład w korporacjach czy bankach, aby użytkownicy mogli zdalnie bezpiecznie korzystać z zasobów firmy. Uczestnicy dowiedzą się, jakie elementy sprzętowe służą do poprawnego skonfigurowania VPN, a także jak za pośrednictwem konsoli lub graficznego panelu konfiguracyjnego łączyć się z routerem, a następnie skonfigurować go w taki sposób, aby korzystał z VPN i nadanej mu puli adresów.

Autorzy kursu Adam Łochowski i Patryk Nieborak, pasjonaci sieci komputerowych, są uczniami profilu technik informatyk w Zespole Szkół Elektronicznych im. Stanisława Staszica w Zduńskiej Woli. Redaktor merytoryczny treści kursu Piotr Chojnacki jest nauczycielem przedmiotów zawodowych informatycznych w Zespole Szkół Elektronicznych im. Stanisława Staszica w Zduńskiej Woli. To wieloletni koordynator projektów informatycznych i współpracy cyfrowej z uczelniami wyższymi i instytucjami.

Bezpieczeństwo systemów informatycznych

Dlaczego możemy czuć się bezpieczni w sieci, czyli o szyfrowaniu informacji

Kurs jest wprowadzeniem do kryptografii, ze szczególnym uwzględnieniem kryptografii komputerowej. Materiał prezentuje metody szyfrowania, którymi posługiwano się kiedyś, a które są wykorzystywane jeszcze dzisiaj.

Bezpieczeństwo systemów informatycznych

Miękkie aspekty bezpieczeństwa w internecie

Kursu ma na celu przekazanie uczestnikom wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w internecie. Omówione zostaną m.in. zagrożenia dla haseł dostępu, cechy dobrego hasła oraz źródła złośliwego oprogramowania.

Bezpieczeństwo systemów informatycznych

Wpływ systemów wykrywania włamań na bezpieczeństwo informatyczne instytucji

Kurs przedstawia podstawowe pojęcia i definicje związane z bezpieczeństwem informatycznym. Ukazuje również współczesne zagrożenia bezpieczeństwa i przykłady ataków na systemy informatyczne.

Zagrożenia w sieci

Kurs przybliża zjawisko cyberzagrożeń, na które jesteśmy narażeni w internecie. Dowiedz się, jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci i radzić sobie ze skutkami zainfekowania urządzeń czy wyciekiem prywatnych danych.