Różnorodne algorytmy i ich komputerowe realizacje

Celem kursu jest przekazanie uczestnikom wiedzy dotyczącej m.in. algorytmów wyznaczania: dziesiętnej i binarnej reprezentacji liczb, obliczania wartości wielomianu, największego wspólnego dzielnika dwóch liczb (algorytm Euklidesa) oraz wartości potęgi. Motywacją dla wprowadzenia tych algorytmów jest chęć objaśnienia metody szyfrowania informacji z kluczem publicznym RSA, powszechnie stosowanej w kryptografii komputerowej.

Z podstaw algorytmiki omawiane są m.in. specyfikacja problemu, schematy blokowe algorytmów, podstawowe struktury danych (ciąg i tablica) oraz pracochłonność algorytmów. Część praktyczna zajęć jest poświęcona wprowadzeniu podstawowych instrukcji języka programowania (iteracyjnych i warunkowych oraz procedury i funkcji niestandardowej), wystarczających do zaprogramowania i uruchomienia komputerowych realizacji omówionych algorytmów. Język programowania służy głównie do zapisywania i testowania rozwiązań rozważanych problemów, a nie jest celem zajęć samym w sobie. Wykorzystywane jest również oprogramowanie edukacyjne, ułatwiające zrozumienie działania algorytmów i umożliwiające wykonywanie eksperymentów z algorytmami bez konieczności ich programowania. Przytoczono ciekawe przykłady zastosowań omawianych zagadnień. W drugiej części kursu są przedstawiane wybrane techniki rozwiązywania problemów za pomocą komputera, m.in. podejście zachłanne (do wydawania reszty), przeszukiwanie z nawrotami (do ustawiania hetmanów na szachownicy) i rekurencja w realizacji wybranych algorytmów. Zajęcia praktyczne są poświęcone komputerowej realizacji wybranych technik algorytmicznych na odpowiednio dobranych przykładach problemów.

1. Wprowadzenie

1. Wykład wprowadzający do kursu (video),
  2. Zeszyt dydaktyczny do kursu - w formacie PDF,
  3. Prezentacja PowerPoint do kursu - w formacie .ppt,

Kurs jest przeznaczony do realizacji w trybie samokształcenia lub pod kierunkiem nauczyciela. Po zapoznaniu się ze wszystkimi elementami kursu oraz wykonaniu testu sprawdzającego wiedzę, uczestnik otrzymuje prawo do samodzielnego wystawienia certyfikatu potwierdzającego zrealizowanie kursu e-learningowego „Różnorodne algorytmy i ich komputerowe realizacje” przygotowanego przez Warszawską Wyższą Szkołę Informatyki.

Prof. dr hab. Maciej Marek Sysło jest wykładowcą Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziału Matematyki  i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2010-2012 prowadził szkolenia z zakresu algorytmiki i programowania w ramach projektu Informatyka +.