Struktury danych i ich zastosowanie

Celem kursu jest zapoznanie uczestnika z szeregiem różnych struktur danych.

Prezentowane jest szerokie spektrum zagadnień: od podstawowych struktur wskaźnikowych jak stosy i kolejki, poprzez zbiory rozłączne, drzewa przedziałowe i wyszukiwań binarnych, az do masek bitowych. Przydatność wymienionych struktur danych ilustrują liczne przykłady zastosowań w algorytmach optymalizacyjnych, grafowych czy tez geometrycznych, a także w rozwiązaniach zadań olimpijskich. Uczestnik zapoznawany jest także pobieżnie z kontenerami z biblioteki STL, które są prostą w użyciu implementacją niektórych spośród omawianych struktur.
Zakładana jest znajomość jakiegoś języka programowania, najlepiej C++, gdyż w nim napisane są fragmenty przykładowych programów. Znajomość podstaw algorytmiki (wyniesiona choćby z kursu „Przegląd podstawowych algorytmów”) będzie dla uczestnika sporą pomocą.

1. Stos
  2. Kolejka
  3. Lista
  4. Kopiec
    • 4.1. Zastosowanie kopca w implementacji algorytmu Dijkstry
  5. Drzewa rozpinające
  6. Zbiory rozłączne
  7. Drzewa wyszukiwań binarnych (BST)
    • 7.1. Zrównoważone drzewa poszukiwań
  8. Drzewa przedziałowe
    • 8.1. Drzewo potęgowe
    • 8.2. Drzewa przedziałowe
  9. Technika zamiatania
    • 9.1. Zamiatanie kątowe
    • 9.2. Sortowanie kątowe
  10. Drzewa TRIE
  11. Algorytm Aho-Corasick
    • 11.1. Algorytm Bakera
  12. Maski bitowe
    • 12.1. Programowanie dynamiczne na maskach
    • 12.2. Meet In the middle

1. Zeszyt dydaktyczny do kursu - w formacie PDF,
  2. Krzyżówki

Kurs jest przeznaczony do realizacji w trybie samokształcenia lub pod kierunkiem nauczyciela. Po zapoznaniu się ze wszystkimi elementami kursu oraz wykonaniu testu sprawdzającego wiedzę, uczestnik otrzymuje prawo do samodzielnego wystawienia certyfikatu potwierdzającego zrealizowanie kursu e-learningowego „Struktury danych i ich zastosowanie” przygotowanego przez Warszawską Wyższą Szkołę Informatyki.

Marcin Andrychowicz, Bolesław Kulbabiński, Tomasz Kulczyński, Jakub Łącki, Błażej Osiński oraz Wojciech Śmietanka są studentami Uniwersytetu Warszawskiego.