Optymalizacja zapytań SQL

Kurs przybliża problematykę wydajności i optymalizacji zapytań SQL. Poznaj podstawowe pojęcia, metody optymalizacji i wspomagające ją narzędzia oraz dowiedz się, na czym polega fizyczna organizacja danych w SQL Server 2008.

• zapoznanie z podstawową wiedzą w zakresie wydajności i optymalizacji zapytań SQL
  • omówienie fizycznej organizacji przechowywania danych
  • przybliżenie podstawowych pojęć, takich jak indeksy zgrupowane i niezgrupowane

• Wprowadzenie
  • Metody optymalizacji wydajności bazy danych
  • Fizyczna organizacja danych w SQL Server 2008
  • Plany wykonania zapytania
  • Optymalizacja przykładowego zapytania
  • Narzędzia wspomagające optymalizację

Wykład zapoznaje słuchaczy z problematyką wydajności i optymalizacji zapytań SQL na przykładzie SQL Serwer 2008. Podczas kursu omówiona zostanie fizyczna organizacja przechowywania danych. Uczestnicy zapoznają się także z pojęciem indeksów zgrupowanych i niezgrupowanych oraz przykładami planów wykonania zapytań generowanych przez optymalizator SQL. Na bazie przykładu omówione zostaną problemy wyboru strategii wykonania zapytania w zależności od zawartości tabel i zdefiniowanych indeksów. Nie zabraknie także informacji dotyczących statystyk indeksów oraz ich znaczenia przy wyborze strategii realizacji zapytania.

Prowadzący mgr inż. Andrzej Ptasznik jest wykładowcą w Warszawskiej Wyższej Szkole Informatyki z zakresu: baz danych, języków i paradygmatów programowania, projektów zespołowych oraz przetwarzaniach rozproszonych. Prowadzi również warsztaty projektowania baz danych i integracji usług. W latach 2010–2012 prowadził szkolenia dotyczące baz danych w ramach projektu Informatyka +.

Bazy danych

Podstawy projektowania i implementacji baz danych

Kurs porusza zagadnienia związane z projektowaniem i implementacją baz danych. Uczestnicy zapoznają się z podstawowymi informacjami na temat projektowania relacyjnych baz danych i instalacji SQL Server 2008 Express. Omawiane podczas kursu zagadnienia, problemy oraz realizowane ćwiczenia umożliwią uczestnikom samodzielne tworzenie prostych baz danych.

Język SQL – podstawy zapytań

Kurs przedstawia krótką historię języka SQL i jego podstawowe cechy.

Bazy danych

Wykorzystanie XML w relacyjnych bazach danych

Kurs zapoznaje z szeroko rozumianymi aspektami wykorzystania dokumentów XML w bazach danych. Poznaj historię i cechy języka XML oraz naucz się tworzyć i wykorzystywać dokumenty XLM w praktyce.

Bazy danych

Bazy danych – jak je ugryźć?

Kurs przekazuje uczestnikom podstawowe informacje na temat baz danych oraz praktyczne wskazówki dotyczące ich tworzenia.

Mechanizmy wewnętrzne baz danych

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z wybranymi zagadnieniami dotyczącymi mechanizmów dostępnych w ramach bazy danych.

Bazy danych

Hurtownie danych – czyli jak zapewnić dostęp do wiedzy tkwiącej w danych

Kurs dotyczy teorii hurtowni danych oraz różnych aspektów jej wykorzystania. Dowiedz się więcej o integracji oraz eksploracji danych i poznaj analityczną kostkę wielowymiarową.

Procedury, funkcje, wyzwalacze – programowanie w języku T-SQL

Kurs przekazuje uczestnikom podstawową wiedzę na temat języka SQL, procedur składowanych, funkcji skalarnych i tabelarycznych oraz wyzwalaczy.

Dokumenty XML w relacyjnych bazach danych – czyli wojna światów I

Kurs ma na celu zapoznanie uczestników z wykorzystaniem dokumentów XML w relacyjnych bazach danych.

Bazy danych

Tworzenie interfejsów do baz danych z wykorzystaniem technologii ADO.Net

Kurs dotyczy aplikacji bazodanowych – ich architektury, planowania i scenariuszy komunikacji. Dowiedz się, jak korzystać z baz danych oraz poznaj zastosowanie technologii ADO.Net i Data Access Application Block.

Bazy danych

Od chaosu do bazy danych

Celem kursu jest przekazanie wiedzy z zakresu podstaw relacyjnego modelu danych.

Bazy danych

Język SQL, czyli jak rozmawiać z bazą danych

Kurs przybliża istotę relacyjnych baz danych. Dowiedz się, czym jest rozszerzalny język znaczników i poznaj środowisko SQL Server.