Jak prowadzić bloga zgodnie z prawem, czyli prawo blogosfery

Kurs omawia zagadnienia związane z prawnymi aspektami działalności blogera.

• zapoznanie z historią i definicją bloga
  • omówienie prawnych aspektów prowadzenia bloga, m.in. rejestracji bloga, możliwości korzystania z prawa cytatu

• Historia blogosfery
  • Blog, fotoblog, wideoblog
  • Definicja „bloga”
  • Rejestracja bloga
  • Wideoblogi
  • Działalność gospodarcza a prowadzenie bloga
  • Zdjęcie, grafika, film – prawo cytatu w prowadzeniu bloga
  • Naruszenie dóbr osobistych w internecie
  • Zniesławienie i zniewaga na blogu internetowym

Kreatywność twórców blogów internetowych oraz ich popularność powodują, że blogi są bardzo dużą konkurencją dla tradycyjnych mediów. Blog to narzędzie do tworzenia społeczności, a na jego sukces wpływ mają wysoki poziom wiarygodności, łatwość w budowaniu relacji oraz znacząca rola opiniotwórcza. Nie można jednak zapominać, że blog należy prowadzić „z głową”, czyli zgodnie z powszechnie obowiązującym prawem.

W prezentowanym kursie omówiona zostanie historia i definicja bloga oraz jego rodzaje. Przybliżone zostaną również prawne aspekty prowadzenia bloga oraz możliwości korzystania z prawa cytatu. Kurs odpowiada także na pytania, czy prowadzenie bloga może być działalnością gospodarczą i w jakiej sytuacji blog musi zostać zarejestrowany.

Prowadząca Katarzyna Kujawa jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła aplikację adwokacką. Z NASK związana od 2011 r.

Prawo internetu

Prawo w komunikacji i mediach

Kurs dotyczy najważniejszych zagadnień odnoszących się do prawa w komunikacji oraz w mediach.

Własność intelektualna

Kurs przybliża zagadnienia związane z własnością intelektualną, dotyczące prawa autorskiego i jego naruszeń oraz korzystania z utworów.

Prawo autorskie – najważniejsze definicje

Kurs zapoznaje z najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi prawa autorskiego. Dowiedz się, czy bukiet kwiatów jest utworem, co to jest domena publiczna i jak właściwie korzystać z dostępnych w sieci zdjęć czy muzyki.

Prawo internetu

Programy komputerowe jako szczególna kategoria utworów

Kurs dotyczy uregulowań prawnych w zakresie programów komputerowych oraz przybliża zasady – świadomego i zgodnego z prawem – korzystania z dostępnych programów.

Wizerunek w sieci

Kurs dotyczy wizerunku w sieci – jego udostępniania i ochrony. Dowiedz się także, czym są dobra osobiste, kradzież tożsamości i prawo do zapomnienia.

Twoje prawa w RODO

Kurs jest poświęcony zagadnieniom związanym z uregulowaniami prawnymi dotyczącymi ochrony danych osobowych osób fizycznych. Dowiedz się, czym jest RODO, oraz poznaj mechanizmy zbierania i przetwarzania danych osobowych.

Bezpieczne zakupy w internecie

Kurs przybliża tematykę związaną z uregulowaniami prawnymi dotyczącymi dokonywania zakupów online. Dowiedz się, jak bezpiecznie kupować w sieci.

Jak prowadzić bloga zgodnie z prawem, czyli prawo blogosfery

Kurs omawia zagadnienia związane z prawnymi aspektami działalności blogera.